Ambassador Zhang Yan

Ambassador Zhang Yan was born on 3 November 1950 in China.

His professional career is as follows:

  • 1978–1983: Attaché, Chinese Embassy in Liberia
  • 1983–1990: Attaché, Deputy Director, Director Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs
  • 1990–1992: First Secretary, Permanent Mission of the People’s Republic of China to the United Nations in Geneva
  • 1992–1995: First Secretary, Counsellor, Permanent Mission of the People’s Republic of China to the United Nations in New York
  • 1995–1996: Counsellor, Department of International Organizations and Conferences Ministry of Foreign Affairs
  • 1996–March 1998: Director General, Foreign Affairs Office, Yunnan Province
  • March 1998 – August 1998: Counsellor Department of International Organizations and Conferences, Ministry of Foreign Affairs
  • August 1998 – December 1999: Ambassador & APEC Senior Official, People’s Republic of China
  • January 2000: Deputy Executive Director Asia-Pacific Economic Cooperation Secretariat
  • January 2001: Executive Director Asia-Pacific Economic Cooperation Secretariat