Ambassador Mario Artaza

Ambassador Artaza was born in 1937. He was educated at the University of Chile, the University of Virginia and the American University in the United States.

His professional career is as follows:

  • 1955–1959: Law School, University of Chile
  • 1962: Master in Foreign Affairs, University of Virginia
  • 1965–1968: PhD candidate, School of International Service, American University
  • 1958: Entered the Foreign Service
  • 1958–1959: Legal Department, Ministry of Foreign Affairs
  • 1960–1961 & 1963: Political Department, Ministry of Foreign Affairs, Chile
  • 1964–1967: Third and Second Secretary, Embassy of Chile in Washington, DC
  • 1968–1969: Assigned to the Chilean Delegation to the Organization of American States as Second and First Secretary
  • 1963–1969: Member of the Chilean Delegation to the U.N. General Assembly; Chilean representative to international meetings in Rio de Janeiro, Panama, Maracay and San Jose de Costa Rica
  • 1970: Sabbatical year, Institute of Political Sciences, Catholic University of Chile, as Director and Professor of International Politics and International Organizations
  • 1970: Returned to the Ministry of Foreign Affairs as Head to the U.N. Department
  • 1971 – August 1973: Counselor, Embassy of Chile in Lima, Peru
  • September 1973: Charge d’ Affaires, Embassy of Chile, Washington, D.C.
  • January – Jun 1974: Visiting Professor, University of the Pacific, California
  • June – September 1974: Visiting Fellow, Overseas Development Council, Washington, DC
  • 1974–1990: The World Bank, Washington, D.C, Country Officer for Pakistan for six years, and for Argentina and Paraguay for another six years
  • 1987–1990 Senior Operations Officer for Latin America; also headed a number of missions to those countries
  • June 1990: Ambassador, Alternate Representative to the International Organizations, Geneva
  • 1992: Director of Multilateral Policy, Ministry of Foreign Affairs
  • March 1994: Director of Policy Planning, Ministry of Foreign Affairs; participated as Chilean Delegate to international meetings in Buenos Aires, Brasilia, Caracas, Tehran, Cartagena de Indias, Roma, Bahia, Bandung and New York; sent on missions to Bonn, London, Tunisia and the Gaza Strip.
  • 1993–1995: Professor of the post-graduate course on International Organizations at the Institute of International Studies, University of Chile; was also a professor of the Andres Bello Diplomatic Academy.
  • 1994–1995: Foreign Minister’s representative in the Board of Directors of the International Agency for Cooperation and Development.
  • 1996–1999: Ambassador of Chile to the United Kingdom
  • September 1999 – March 2000: Ambassador of Chile to the United States
  • Apr 2000 – Sep 2002: Director General of Foreign Policy, Ministry of Foreign Affairs. National Coordinator Rio Group and Iberoamerican Summit Meetings
  • 2003: Deputy Executive Director Asia-Pacific Economic Cooperation Secretariat
  • 2004: Executive Director Asia-Pacific Economic Cooperation Secretariat
  • Joint author of two books: Overall Development of Chile, University of Notre Dame, 1967 (Mario Zanartu, compiler); and American 70, Catholic University of Chile, 1970 (Alberto Naudon, compiler).